13 cze Dodatkowe finansowanie leczenia chorób przewlekłych w Podstawowej Opiece Zdrowotnej
Od 1 lipca 2023 r. wchodzi w życie nowelizacja zarządzenia nr 163/2022/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zmieniające zarządzenie w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna.
Płatnik wprowadza nowe dodatki kwotowe za świadczenia na rzecz pacjentów chorych przewlekle. W zależności od „grupy dziedzinowej” chorób przewlekłych, dodatek będzie przyznawany w wysokości od 17 złotych do 42,50 złotych.
Grupy dziedzinowe to:
1) choroby diabetologiczne,
2) choroby kardiologiczne,
3) choroby endokrynologiczne,
4) choroby pulmonologiczne.
Dodatek wypłacany będzie w przypadku sprawozdania odpowiedniego kodu jednostki chorobowej będącej główną przyczyną zrealizowanego świadczenia lub chorób współistniejących, według klasyfikacji ICD-10, wymienionego w załączniku nr 20 do zarządzenia:
1) przez kolejnych 12 okresów sprawozdawczych od dnia udzielenia porady kompleksowej z IPOM
u danego świadczeniobiorcy,
2) od dnia udzielenia innej niż wymieniona w pkt 1 porady lekarskiej, pod warunkiem, że liczba porad
lekarza poz udzielonych osobom z powodu choroby, o której mowa w załączniku nr 20 do
zarządzenia, nie jest mniejsza niż jedna przypadająca na 6 kolejnych okresów sprawozdawczych
– w wysokości odpowiedniej do liczby grup dziedzinowych.
Płatnik wprowadza również mechanizm blokujący – udzielenie świadczeniobiorcy świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej z powodu choroby z danej grupy dziedzinowej, powoduje wstrzymanie rozliczenia dodatku kwotowego w tej grupie na 12 kolejnych okresów sprawozdawczych, liczonych od daty udzielenia tego świadczenia.
Co ciekawe, będzie możliwe uzyskanie wsteczne dodatku – w przypadku porady kompleksowej IPOM, począwszy od 1 listopada 2022 r., a w odniesieniu do pozostałych świadczeń – od 1 stycznia 2023 r.