08 wrz Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej – nowe obowiązki dla Poradni i POZ
Dziś weszła w życie ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Czy tylko duże, sieciowe szpitale zyskały nowe obowiązki w postaci autoryzacji?
Jednym z elementów systemu jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwa pacjenta jest wewnętrzny system zarządzania jakością i bezpieczeństwem. Zgodnie z ustawą, każdy podmiot udzielający świadczeń w ramach umowy z NFZ jest obowiązany do posiadania wewnętrznego systemu, który składa się z zasad, procedur, metod oraz opisów stanowisk pracy, w celu zapobieżenia wystąpieniu zdarzeń niepożądanych. Prowadzenie wewnętrznego systemu przez podmiot wykonujący działalność leczniczą polega na wdrożeniu, utrzymaniu i usprawnianiu tego systemu na podstawie oceny jego skuteczności oraz wyników badań opinii i doświadczeń pacjentów.
Jakie dokładnie czynności powinien podjąć zarządzający podmiotem leczniczym? Podmiot leczniczy zgodnie w wymogami ustawy:
- wdraża rozwiązania służące identyfikacji ryzyka wystąpienia zdarzeń niepożądanych i zarządzaniu tym ryzykiem w ramach udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej;
- identyfikuje obszary priorytetowe dla poprawy jakości i bezpieczeństwa udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej;
- określa kryteria i metody potrzebne do zapewnienia skutecznego nadzoru nad jakością i bezpieczeństwem udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej;
- okresowo monitoruje i ocenia jakość i bezpieczeństwo udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej;
- monitoruje zdarzenia niepożądane;
- zapewnia dostęp do szkolenia służącego uzyskaniu i podnoszeniu kompetencji personelu w zakresie jakości i bezpieczeństwa udzielanych świadczeń;
- prowadzi badania opinii i doświadczeń pacjentów na podstawie ankiety. Wzór ankiety zostanie opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Zdrowia.
Procedury jakościowe należy odpowiednio udokumentować, zgodnie z zasadami przewidzianymi w regulaminie organizacyjnym podmiotu leczniczego – najczęściej będą to zarządzenia wewnętrzne kierownika, regulujące w sposób szczegółowy realizację poszczególnych obowiązków przewidzianych ustawą. Ustawodawca mianował osobą odpowiedzialną za prowadzenie wewnętrznego systemu jest kierownik podmiotu wykonującego działalność leczniczą, Do zadań osoby odpowiedzialnej należy:
Wewnętrzny system zarządzania jakością i bezpieczeństwem kierownik podmiotu powinien wdrożyć nie później niż do dnia 30 czerwca 2024 r.