07 sie Zmiany w użytkowaniu wieczystym w 2023 r.
Dnia 24 lipca 2023 r. Prezydent RP podpisał ustawę wprowadzającą zmiany do szeregu regulacji, w tym do ustawy o gospodarce nieruchomościami. Głównym założeniem zmian jest stopniowe usuwanie z obrotu instytucji użytkowania wieczystego poprzez uwłaszczenie użytkowników wieczystych gruntów. Ustawodawca wprowadza w niej epizodyczne roszczenie czasowe o nabycie nieruchomości gruntowej przez dotychczasowych użytkowników wieczystych, które nie uległy dotąd przekształceniu w prawo własności z mocy prawa lub na podstawie decyzji administracyjnej. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, wejdzie w życie po 30 dniach od dnia jej ogłoszenia.
Komu będzie przysługiwać roszczenie o wykup nieruchomości gruntowej?
W myśli zmian wprowadzanych do ustawy o gospodarce nieruchomościami użytkownikowi wieczystemu nieruchomości gruntowej będzie przysługiwać żądanie sprzedaży tej nieruchomości na jego rzecz, które należy wyrazić w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej. Roszczenie to nie będzie miało zastosowania, gdy:
- nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste po dacie 31 grudnia 1997 r.;
- użytkownik wieczysty nie wykonał zobowiązań nałożonych na niego w umowie użytkowania wieczystego;
- użytkowanie wieczyste dotyczy: gruntów położonych na terenie portów i przystani morskich; gruntów wykorzystywanych na prowadzenie rodzinnego ogrodu działkowego (tzw. ROD); nieruchomości gruntowych niezabudowanych.
Nie będzie również dopuszczalne zawarcie umowy sprzedaży prawa własności gruntu, gdy toczy się postępowanie o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego. Natomiast wykupienie gruntu niezabudowanego lub zajmowanego przez rodzinne ogrody działkowe będzie dalej możliwe za zgodą samorządu lub starosty i wojewody pod warunkiem, że umowa trwa minimum 10 lat.
Jaki będzie koszt wykupu nieruchomości gruntowej?
Użytkownik wieczysty będzie mógł zadecydować o formie płatności za sprzedaż prawa własności nieruchomości w postaci jednorazowej zapłaty lub rozłożenia jej na raty.
Za przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności użytkownik wieczysty zapłaci:
1) w przypadku zapłaty ceny jednorazowo – dwudziestokrotność kwoty będącej iloczynem dotychczasowej stawki procentowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego oraz wartości nieruchomości gruntowej określonej na dzień zawarcia umowy sprzedaży;
2) w przypadku rozłożenia ceny na raty – dwudziestopięciokrotność kwoty będącej iloczynem dotychczasowej stawki procentowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego oraz wartości nieruchomości gruntowej określonej na dzień zawarcia umowy sprzedaży.
Dla wytłumaczenia procesu wyliczenia ceny za sprzedaż, posłużę się przykładem: użytkownik wieczysty płacący jednorazową cenę, w zależności od stawki procentowej opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste (np. 3%), zapłaci za własność gruntu dwudziestokrotność tej stawki – czyli równowartość 60% wartości rynkowej gruntu aktualnej na dzień nabycia.
Złożenie wniosku
Ustawa nie wskazuje szczególnych wymogów formalnych, jakie musiałby spełniać wniosek o sprzedaż nieruchomości gruntowej na rzecz jej użytkownika wieczystego. Jednocześnie Kancelaria oferuje współpracę z osobami zainteresowanymi powyższym tematem. W celu uzyskania pomocy w procesie nabycia prawa własności gruntów od właściwych organów, zapraszamy do kontaktu z radcami prawnymi.